Lose Weight and Get Healthy

Buy the book
HARMONY
BOOKS

Cheese Stick

4   June 4, 2009   ‹ Older     Newer ›

Cheese Stick

Also known as string cheese, this cheese stick is an example of a packaged snack that is good for you. Cheese doesn't usually come in this shape. It seems that cheese manufacturers are trying to make their snack more portable with this packaging, and it works.

Sargento (and other brands, Horizon, etc.) have done the work of cutting up cheese into cubes for an easy "grab and go" snack. Just buy a package of these packaged cheese strips, and you are done.

You get 20% of your daily supply of calcium in one little stick, and other things that your body needs like fat and protein.

But, what about just cutting up cheese and putting it a container? Well, you will save money because it costs much less per ounce for the cheese, and you can be a "greeny" by saving the world from all that plastic packaging.

And the taste? They don't taste delicious. They are bland, a little salty, and taste a bit like the plastic package. A really sharp Vermont cheddar will satisfy any cheese craving before a tasteless piece of Monterey Jack. If you are watching your weight, you want all of your food to taste great. You could eat cheese sticks all day and not even know you are eating them and that is a problem.

Parents should not feel guilty about buying cheese sticks. They are a great quick fix for busy parents. BUT, if you have a extra time, then buy great cheese and cut it into chunks.

Want more like this?
77 calories packed with nutrition
You Need A New Food Obsession



4 Comments:

I love the low-cal string cheese options. I buy a 24 pack at a time. As a DIY Weight Watcher I can grab one and know off the top of my head- it will set me back 1 point. I LOVE block/moon cheese, but to know points values I would have to use my scale and try to make it as exact as possible. The pre-packaged ones are great for my needs.

Brooke Anna Roberts on July 31, 2010

but cheese sticks are made out of processed cheese and that isn't that great for you.

jen on September 11, 2010

I understand that, and accept it or else I would have to give my children more than one ounce to satisy their taste and mine as well. One ounce if full fat, full flavor cheese puts more of a dent in my diet than a processed cheese, and the cost is way more expensive to buy a block of cheese that is full fat, and a light string cheese. For me at least- it's not like I can buy an 8 dollar block of cheese (store brand) and stretch it as far as I can a 24 pack of $5.30 processed cheese.
If anyone is in a position to fund my family for a block of 8 dollar cheese, I am taking donations :)

Brooke Anna Roberts on September 12, 2010

bleugh! processed rubbish. cannot be good for you.

Neil on December 30, 2010


Comments are closed for this page

Welcome! I’m Lisa. I write about simple snacks, healthy recipes, and products that help me WIN my battle with donuts!

100+ Healthy Snack Ideas

Get new posts by email
 

SNACK GIRL TO THE RESCUE!

A Real-Life Guide to Losing Weight and Getting Healthy with 100 Recipes Under 400 Calories

Read the First Chapter

Inspirational Advice

100 Recipes Under 400 Calories

I will show you how small, easy tweaks can change your lifestyle to be healthier and happier.

  • Want to avoid the office donuts? Chapter 3: Everyday Temptations
  • Need to unstick your butt from the couch? Chapter 5: Exercise
  • After a stressful day are your best friends Ben & Jerry? Chapter 4: Emotional Eating
  • Know you need to eat more vegetables? Chapter 2: Healthy Cooking

With 100 recipes for fun, quick, and affordable meals and snacks—all under 400 calories and Weight Watchers friendly. The recipes have been tested by home chefs and are delicious, easy, and simple, most have never been published on Snack-Girl.com.

Find out more...